Performance by an actor in a leading role nominees:

Christian Bale VICE

Bradley Cooper  A STAR IS BORN

Willem Dafoe  AT ETERNITY’S GATE

Rami Malek  BOHEMIAN RHAPSODY – WINNER!!

Viggo Mortensen in GREEN BOOK

Performance by an actor in a supporting role nominees:

Mahershala Ali  GREEN BOOK – WINNER!!

Adam Driver  BLACKkKLANSMAN

Sam Elliott  A STAR IS BORN

Richard E. Grant  CAN YOU EVER FORGIVE ME?

Sam Rockwell  VICE


Performance by an actress in a leading role nominees:

Yalitza Aparicio in ROMA

Glenn Close THE WIFE

Olivia Colman  THE FAVOURITE – WINNER!!

Lady Gaga A STAR IS BORN

Melissa McCarthy  CAN YOU EVER FORGIVE ME?

Performance by an actress in a supporting role nominees:

Amy Adams  VICE

Marina de Tavira ROMA

Regina King  IF BEALE STREET COULD TALK – WINNER!!

Emma Stone  THE FAVOURITE

Rachel Weisz  THE FAVOURITE

Best animated feature film of the year nominees:

INCREDIBLES 2

Brad Bird, John Walker and Nicole Paradis Grindle

ISLE OF DOGS

Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson

MIRAI

Mamoru Hosoda and Yuichiro Saito

RALPH BREAKS THE INTERNET

Rich Moore, Phil Johnston and Clark Spencer

SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE – WINNER!!

Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord and Christopher Miller


Achievement in cinematography nominees:

COLD WAR

Łukasz Żal

THE FAVOURITE

Robbie Ryan

NEVER LOOK AWAY

Caleb Deschanel

ROMA – WINNER!!

Alfonso Cuarón

A STAR IS BORN

Matthew Libatique


Achievement in costume design nominees: 

THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS

Mary Zophres

BLACK PANTHER – WINNER!!

Ruth Carter

THE FAVOURITE

Sandy Powell

MARY POPPINS RETURNS

Sandy Powell

MARY QUEEN OF SCOTS

Alexandra Byrne


Achievement in directing nominees:

BLACKkKLANSMAN

Spike Lee

COLD WAR

Paweł Pawlikowski

THE FAVOURITE

Yorgos Lanthimos

ROMA – WINNER!!

Alfonso Cuarón

VICE

Adam McKay


Best documentary feature nominees:

FREE SOLO – WINNER!!

Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill

HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING

RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim

MINDING THE GAP

Bing Liu and Diane Quon

OF FATHERS AND SONS

Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert

RBG

Betsy West and Julie Cohen


Best documentary short subject nominees:

BLACK SHEEP

Ed Perkins and Jonathan Chinn

END GAME

Rob Epstein and Jeffrey Friedman

LIFEBOAT

Skye Fitzgerald and Bryn Mooser

A NIGHT AT THE GARDEN

Marshall Curry

PERIOD. END OF SENTENCE. – WINNER!!

Rayka Zehtabchi and Melissa Berton


Achievement in film editing nominees:

BLACKkKLANSMAN

Barry Alexander Brown

BOHEMIAN RHAPSODY – WINNER!!

John Ottman

THE FAVOURITE

Yorgos Mavropsaridis

GREEN BOOK

Patrick J. Don Vito

VICE

Hank Corwin


Best foreign language film of the year nominees:

CAPERNAUM

Lebanon

Directed by Nadine Labaki

COLD WAR

Poland

Directed by Paweł Pawlikowski

NEVER LOOK AWAY

Germany

Directed by Florian Henckel von Donnersmarck

ROMA – WINNER!!

Mexico

Directed by Alfonso Cuarón

SHOPLIFTERS

Japan

Directed by Hirokazu Kore-eda


Achievement in makeup and hairstyling nominees:

BORDER

Göran Lundström and Pamela Goldammer

MARY QUEEN OF SCOTS

Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks

VICE – WINNER!!

Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia Dehaney


Achievement in music written for motion pictures (Original score) nominees:

BLACK PANTHER – WINNER!!

Ludwig Goransson

BLACKkKLANSMAN

Terence Blanchard

IF BEALE STREET COULD TALK

Nicholas Britell

ISLE OF DOGS

Alexandre Desplat

MARY POPPINS RETURNS

Marc Shaiman


Achievement in music written for motion pictures (Original song) nominees:

“All The Stars” from BLACK PANTHER

Music by Kendrick Lamar, Mark “Sounwave” Spears and Anthony “Top Dawg” Tiffith

Lyric by Kendrick Lamar, SZA and Anthony “Top Dawg” Tiffith

“I’ll Fight” from RBG

Music and Lyric by Diane Warren

“The Place Where Lost Things Go” from MARY POPPINS RETURNS

Music by Marc Shaiman

Lyric by Scott Wittman and Marc Shaiman

“Shallow” from A STAR IS BORN – WINNER!!

Music and Lyric by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS

Music and Lyric by Gillian Welch and David Rawlings

Best motion picture of the year nominees:

BLACK PANTHER

Kevin Feige, Producer

BLACKkKLANSMAN

Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele and Spike Lee, Producers

BOHEMIAN RHAPSODY

Graham King, Producer

THE FAVOURITE

Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday and Yorgos Lanthimos, Producers

GREEN BOOK – WINNER!!

Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly and Nick Vallelonga, Producers

ROMA

Gabriela Rodríguez and Alfonso Cuarón, Producers

A STAR IS BORN

Bill Gerber, Bradley Cooper and Lynette Howell Taylor, Producers

VICE

Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay and Kevin Messick, Producers

Achievement in production design nominees: 

BLACK PANTHER – WINNER!!

Production Design: Hannah Beachler

Set Decoration: Jay Hart

THE FAVOURITE

Production Design: Fiona Crombie

Set Decoration: Alice Felton

FIRST MAN

Production Design: Nathan Crowley

Set Decoration: Kathy Lucas

MARY POPPINS RETURNS

Production Design: John Myhre

Set Decoration: Gordon Sim

ROMA

Production Design: Eugenio Caballero

Set Decoration: Bárbara Enríquez


Best animated short film nominees:

ANIMAL BEHAVIOUR

Alison Snowden and David Fine

BAO – WINNER!!

Domee Shi and Becky Neiman-Cobb

LATE AFTERNOON

Louise Bagnall and Nuria González Blanco

ONE SMALL STEP

Andrew Chesworth and Bobby Pontillas

WEEKENDS

Trevor Jimenez


Best live action short film nominees:

DETAINMENT

Vincent Lambe and Darren Mahon

FAUVE

Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon

MARGUERITE

Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset

MOTHER

Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado

SKIN – WINNER!!

Guy Nattiv and Jaime Ray Newman


Achievement in sound editing nominees:

BLACK PANTHER

Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker

BOHEMIAN RHAPSODY – WINNER!!

John Warhurst and Nina Hartstone

FIRST MAN

Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan

A QUIET PLACE

Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl

ROMA

Sergio Díaz and Skip Lievsay


Achievement in sound mixing nominees:

BLACK PANTHER

Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin

BOHEMIAN RHAPSODY – WINNER!!

Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali

FIRST MAN

Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis

ROMA

Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García

A STAR IS BORN

Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow


Achievement in visual effects nominees:

AVENGERS: INFINITY WAR

Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick

CHRISTOPHER ROBIN

Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould

FIRST MAN – WINNER!!

Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm

READY PLAYER ONE

Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk

SOLO: A STAR WARS STORY

Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy


Adapted screenplay nominees:

THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS

Written by Joel Coen & Ethan Coen

BLACKkKLANSMAN – WINNER!!

Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee

CAN YOU EVER FORGIVE ME?

Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty

IF BEALE STREET COULD TALK

Written for the screen by Barry Jenkins

A STAR IS BORN

Screenplay by Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters


Original screenplay nominees:

THE FAVOURITE

Written by Deborah Davis and Tony McNamara

FIRST REFORMED

Written by Paul Schrader

GREEN BOOK – WINNER!!

Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

ROMA

Written by Alfonso Cuarón

VICE

Written by Adam McKay

Courtesy of the Academy Awards

About The Author

Related Posts